Bez kategorii

Pompa ciepła powietrzna Split czy Monoblok?

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach niezwykle popularne stały się pompy ciepła typu powietrze-woda. Świetnie sprawdzają się one zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i siedzib firm. Metoda ich działania polega na pobieraniu ciepła z powietrza, które następnie trafia do wymiennika, przetwarzającego energię na ciepło ogrzewające wodę – użytkową oraz wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń. Aktualnie na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje pomp powietrze-woda – Split i Monoblok. Ich popularność jest zbliżona, a każda z nich posiada szereg konkretnych zalet. Poniżej znajdziecie krótki opis każdego wariantu, dzięki czemu będziecie mogli dobrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w planowanej inwestycji.

Wpływ na środowisko

Oba typy urządzeń stanowią rozwiązanie przyjazne dla środowiska, dzięki czemu doskonale wpisują się w aktualne trendy, a w efekcie, cieszą się coraz większą popularnością. W procesie wytwarzania energii nie występują żadne negatywne zjawiska, takie jak wydzielanie spalin lub szkodliwych substancji. W swoim działaniu wykorzystują prawa termodynamiki dotyczące sprężania oraz rozprężania gazu chłodniczego. Podczas pracy korzystają z naturalnej energii, co sprawia, ze stanowią nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale są też bardzo korzystne ekonomicznie. Są efektywne i mogą być wykorzystywane nie tylko na terenie domów jedno- lub wielorodzinnych, siedzib przedsiębiorstw, ale także w budynkach użyteczności publicznej.

Alternatywa dla innych rozwiązań grzewczych

Dzięki tym zaletom, urządzenie z powodzeniem może stać się alternatywą dla innego systemu grzewczego. Ogromną zaletą pomp ciepła jest fakt, że w odróżnieniu od tradycyjnych kotłowni, nie wymagają oddzielnego pomieszczenia i mogą być ustawione np. w pralni lub suszarni. Nie potrzebują także dostępu do komina ani dodatkowej wentylacji. Decydując się na pompę ciepła, stajemy przed wyborem urządzenia typu SPLIT lub MONOBLOK. Zasada działania obu typów urządzeń jest taka sama, jednak różnią się one między sobą budową. Ich celem jest pobranie ciepła z zewnątrz i transportowanie go do wodnej instalacji grzewczej. Ponadto, pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, dzięki czemu zapewniają bardzo dużą wygodę użytkowania. Są także bardzo bezpieczne, ponieważ nie stwarzają żadnego zagrożenia pożarowego.

SPLIT

Można ją odróżnić od monobloków tym, że zawsze składa się z dwóch jednostek. Pierwsza z nich przeznaczona jest do montowania na zewnątrz budynku. Dlatego też zamontowane są w niej wszystkie elementy generujące nieuciążliwe dźwięki, w tym przede wszystkim sprężarka oraz wentylator. Drugie urządzenie zakłada się wewnątrz budynku i znajdziemy w nim skraplacz, sterowanie, elementy zabezpieczające oraz pompę obiegową. Ze względu na to, że pompa typu Split składa się z dwóch głównych elementów, jej montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Oba urządzenia łączy się zestawem specjalnych rurek. Podczas zakładania należy najpierw ustalić miejsce, w którym będą znajdowały się poszczególne urządzenia, a następnie połączyć je zestawem specjalnych rurek chłodniczych. W pompach ciepła typu Split dzięki połączeniu gazowemu, eliminuje się ryzyko zamarznięcia czynnika i uszkodzenia pompy ciepła w momencie braku dostaw energii elektrycznej podczas ujemnych temperatur. Splity montowane są tylko przez wykwalifikowanych instalatorów posiadających obowiązkowy certyfikat F-GAZY. Nie każdy hydraulik może zamontować taką pompę ciepła.

MONOBLOK

Jak sama nazwa wskazuje pompa ciepła typu Monoblok składa się tylko z jednego urządzenia, montowanego na zewnątrz budynku. Niewątpliwym minusem takiego rozwiązania jest połączenie wodne pomiędzy pompą ciepła a układem hydraulicznym w domu. Istnieje ryzyko, że podczas braku dostawy energii elektrycznej w ujemnych temperaturach zamarznie woda w pompie ciepła i uszkodzi urządzenie. Co prawda można uniknąć takiego ryzyka zamieniając wodę jako czynnik grzewczy na niezamarzający glikol, ale wtedy zmuszeni jesteśmy do zalania całego układu C.O. GLIKOLEM LUB POŁĄCZENIA UKŁADU GLIKOL/WODA WYMIENNIKIEM PŁYTOWY. W PIERWSZYM PRZYPADKU PODRAŻAMY KOSZT montażu a w drugim przypadku tracimy na sprawności instalacji w okolicach 15% na wymienniku. Z uwagi na to, że gaz jest już fabrycznie wprowadzony do układu, firma montująca monobloki nie ma obowiązku posiadania certyfikatu na F-GAZY.

Które urządzenie wybrać?

Każdy rodzaj pompy ciepła typu powietrze-woda posiada konkretne zalety. Jeśli nie masz pewności, który model najlepiej spełni Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami i przekaż nam swoje preferencje – chętnie doradzimy odpowiednie rozwiązanie!

wróc do bloga



NIE CZEKAJ i już dziś
zainwestuj w ciepłe jutro!

Wygeneruj ofertę oszczędnego ogrzewania BEZ ZMARWIEŃ
i otrzymaj nawet 1000zł rabatu*

SPRAWDŹ CENY PAKIETÓW

*Więcej szczegółów dotyczących rabatu dowiesz się kontaktując się z nami lub składając zapytanie ofertowe.

© 2025 Strefa Pomp Ciepła Krzysztof Jaźwicki | Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka prywatności RODO Realizacja: Agencja Reklamowa ROXART Logo Agencja Reklamowa Roxart