Po zatwierdzeniu chęci połączenia się z pompą ciepła online zostaniesz przeniesiony na inną stronę internetową.
Czy chcesz opuścić stronę Strefy Pomp Ciepła w celu połączenia się z Pompą Ciepła Online?
Nie każdy wie, że pompa ciepła może zostać wykorzystana do chłodzenia – wystarczy, że instalacja zostanie do tego właściwie przystosowana. Rozwiązanie to okazuje się korzystne szczególnie latem, gdy podczas upalnych dni pojawia się konieczność obniżenia temperatury wewnątrz domu. W jaki sposób odbywa się cały proces oraz po jakiego typu urządzenia sięgnąć, aby zapewnić w domu optymalne warunki cieplne?
Nie trzeba inwestować w drogie systemy klimatyzacji, aby zapewnić sobie chłód wewnątrz domu – wystarczy odpowiednio dopasowana pompa ciepła. Nie jest to paradoks, a dodatkowa możliwość, jaka wynika z zastosowania tego typu instalacji w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Takie połączenie okaże się bardzo korzystne zwłaszcza dla osób, które poszukują kompleksowych rozwiązań.
Chłodzenie pasywne i aktywne
Chłodzenie pompą ciepła możliwe jest na dwa sposoby. Wyróżniamy:
Wybór metody zależy przede wszystkim od źródła niskiej temperatury.
Chłodzenie pasywne (określane przez branżę także jako naturalne) wykorzystuje niską temperaturę pochodzącą z dolnego źródła, czyli gruntu lub wody gruntowej. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania kilku dodatkowych elementów, które umożliwią korzystanie ze źródła (mowa tu m.in. o wymiennikach płytowych).
Chłodzenie aktywne ma miejsce za sprawą odwrócenia pracy pompy. Innymi słowy, dochodzi do odwrócenia obiegu czynnika chłodzącego. Parownik i skraplacz zamieniają się zatem funkcjami, a urządzenie, zamiast ogrzewać, chłodzi pomieszczenie.
Oba sposoby chłodzenia pompą ciepła wiążą się z korzyściami, wszystko zależy jednak od rodzaju pompy.
Chłodzenie pasywne wykorzystywane jest przy gruntowych pompach ciepła. Ten typ chłodzenia należy do bardzo wydajnych i sprawdza się szczególnie w szczycie lata, kiedy zapasy chłodu gromadzone w gruncie są stosunkowo wysokie. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, zapewniające niskie zużycie energii. Może okazać się jednak niewystarczające, szczególnie pod koniec sezonu letniego.
W przypadku chłodzenia aktywnego dochodzi do odwrócenia działania pompy: urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia, zamiast je oddawać, przekazuje do wymiennika, schładza czynnik grzewczy i oddaje go w obniżonej temperaturze. Rozwiązanie tego typu jest wydajniejsze, dobrze wpływa też na jakość powietrza w pomieszczeniu. Chłodzenie aktywne zapewnione jest przez pompy ciepła typu powietrze-woda.
Dostępne w naszej ofercie pompy ciepła dostosowane mogą zostać do obu metod chłodzenia – nadają się do użycia zarówno w przypadku korzystania z niskiej temperatury pochodzącej z gruntu, jak i odwrócenia pracy pompy powietrze-woda. Z uwagi na fakt, że najbardziej popularnymi pompami ciepła są pompy typu powietrze-woda, najczęściej wykorzystywane jest chłodzenie aktywne. Należy pamiętać przy tym, że pompa ciepła „tylko” produkuje wodę lodową o temperaturze około 5 st.C. Do prawidłowego działania pompy ciepła konieczne jest użycie dodatkowych urządzeń, które rozprowadzą chłód po pomieszczeniach. W tym celu zachęcamy do sięgnięcia po jedno z proponowanych przez nas rozwiązań:
Proponowane urządzenia należy dopasować do konkretnej metody chłodzenia – z tego względu przed dokonaniem wyboru warto nas zapytać o zdanie.
Za nami tysiące wykonanych instalacji na terenie całego kraju. Pompy ciepła montujemy zarówno w nowszym, jak i starszym budownictwie.