Po zatwierdzeniu chęci połączenia się z pompą ciepła online zostaniesz przeniesiony na inną stronę internetową.
Czy chcesz opuścić stronę Strefy Pomp Ciepła w celu połączenia się z Pompą Ciepła Online?
Termomodernizacja i remont budynku to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcia. Wiele osób pragnie ubiegać się o dofinansowania, dzięki którym przeprowadzenie tych prac jest możliwe. Jeśli jesteś jedną z nich, mamy dla Ciebie dobre wieści! W 2023 pojawiły się nowe dopłaty dla wspólnot mieszkaniowych od Banku Gospodarstwa Krajowego. Jakie? Dowiesz się w poniższym artykule.
Do tej pory w Polsce występowały dopłaty do fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych. Na początku roku Minister Rozwoju i Technologii ogłosił, że Bank Gospodarstwa Krajowego przyszykował również program dla domów wielorodzinnych. Obecnie osoby zarządzające tego rodzaju wspólnotą — inaczej budynkiem wielolokalowym — mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50% wartości OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. To sprawia, że inwestycja zwróci się w ciągu pięciu lat.
Budżet dla wspólnot wielorodzinnych w nowym programie wynosi 448 milionów złotych. Obliczenia pokazują, że instalacje fotowoltaiczne dla budynków wielorodzinnych, gdzie znajdują się 64 mieszkania, pokrywają wspólne zużycie energii elektrycznej i dają przychody o wysokości 19 600 złotych rocznie. Tym samym, dzięki nowemu programowi, mieszkańcy nie zapłacą za energię w części wspólnej, a do tego obniżą swoje koszty utrzymania. W wyżej opisanych budynkach jeden lokal oszczędzi aż 328 zł rocznie przez 15 lat.
To pakiet oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pochodzący z państwowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Dzięki niemu wybrane budynki podniosą swój stan techniczny oraz efektywność energetyczną. Jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego oraz wspólnot mieszkaniowych. W nowej, tegorocznej odsłonie składa się z premii:
W najnowszej edycji programu TERMO premia termomodernizacyjna wzrosła z 16% do 26%, a remontowa – z 15% na 25%. Z tego dofinansowania mogą korzystać nie tylko wspólnoty mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego, ale też Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych. Musisz jednak wiedzieć, że z premii remontowej mogą skorzystać Ci sami beneficjenci, co przy uldze termomodernizacyjnej, ale tylko w przypadku budynków wielorodzinnych.
Żeby to zrobić, musisz udać się do banku kredytującego, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie wiesz, czy Twoja placówka to robi? Możesz sprawdzić listę na stronie BGK.
Ostatnia poprawka programu TERMO miała miejsce lutym bieżącego roku. Wtedy ustalono trzy granty:
Grant MZG można przyznać wtedy, gdy przed rozpoczęciem prac lub podczas realizacji wykonano przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła. Może go też zdobyć wspólnota mieszkaniowa, gdy zmieniono źródło energii na OZE lub niskoemisyjne (z wyłączeniem kotłów na stałe paliwo). Premia wynosi 30% kosztów netto inwestycji.
W ramach grantu OZR można otrzymać zwrot o wysokości nawet 50% kosztów netto inwestycji. Jest on przeznaczony dla wspólnot mieszkaniowych, które chcą zamontować panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Co więcej, skorzysta się z niego tam, gdzie trzeba zmodernizować istniejącą instalację odnawialnego źródła energii pod warunkiem, że jej moc wzrośnie o 25%. Żeby złożyć wniosek o to dofinansowanie, trzeba zwracać się bezpośrednio do BGK, bez pośrednictwa kredytującej placówki bankowej.
Źródła energii odnawialnej w postaci pomp ciepła znajdują się w ofercie SPC. Sprawdź!
Za nami tysiące wykonanych instalacji na terenie całego kraju. Pompy ciepła montujemy zarówno w nowszym, jak i starszym budownictwie.